تفاوت آزمون آیلتس و تافل! کدام را شرکت کنم؟

این روز ها تقریبا بیشتر مردم اسم آزمون تافل و آیلتس به گوششان خورده است،. ولی افراد کمی وجود دارند که در مورد این دو امتحان اطلاعات کافی داشته باشند. بارها شنیده ایم که برای افراد این سوال پیش آمده و می پرسند آزمون آیلتس سخت تر است  یا آزمون تافل؟ یا برای اپلای کردن در دانشگاه ها بهتر است آیلتس داشته باشیم یا تافل؟ برای مهاجرت به کشور های مختلف کدام مدرک زبان مناسب تر است؟ و اصلا تفاوت آیلتس و تافل در چیست. و اینها همه سوالاتی هستند که حتما با آنها رو به رو می شوید. در ادامه راجع به این تفاوت ها و این آزمون ها بیشتر صحبت می کنیم.

تفاوت آزمون آیلتس یا تافل

آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس توسط بیش از ۱۰۰۰۰ موسسه در ۱۴۰ کشور در سراسر جهان پذیرفته می شود. بسته به شرایط ورود به برنامه تحصیلی خود، ممکن است نیاز به شرکت در آزمون آیلتس آکادمیک یا عمومی داشته باشید. تا قبل از سال ۲۰۱۶ این آزمون به صورت کاغذی یا کتبی برگزار میشد. اما از سال ۲۰۱۶ به بعد فرم اینترنتی یا کامپیوتری این آزمون در برخی کشورها اجرا می شود.

 

آزمون تافل چیست؟

این آزمون در بیش از ۸۵۰۰ موسسه در ۱۳۰ کشور از جمله انگلستان، ایالات متحده آمریکا و استرالیا. و همچنین تمام ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان پذیرفته شده است. به دلیل اینکه این تست متعلق به کشور آمریکا است،. زبان آموزانی که به دنبال پذیرش در مدارس و دانشگاه های ایالات ‌متحده هستند،. بیشتر تمایل دارند در این آزمون شرکت کنند. در این آزمون از املا و واژگان آمریکایی استفاده می شود،. اما اگر هم از تلفظ و املای انگلیسی بریتانیایی استفاده کنید، ایرادی ندارد. آزمون تافل نیز از چهار بخش تشکیل شده است: گوش دادن Listening)، خواندن (Reading)، صحبت کردن (Speaking) و نوشتن (Writing).

کل آزمون تافل چهار ساعت طول می ‌کشد. بخش اول و دوم لیسنینگ و ریدینگ هستند. و سپس بعد از  استراحت کوتاه ۱۰ دقیقه ‌ای، بخش اسپیکینگ و رایتینگ آغاز می شود. دو روش برگزاری برای آزمون تافل وجود دارد؛ کاغذی یا کتبی (TOEFL PBT) و اینترنتی یا کامپیوتری (TOEFL IBT) که فرم کامپیوتری پر طرفدار تر است. و در بسیاری از کشورها ازجمله کشور ایران برگزار می شود.

 

تفاوت آیلتس و تافل در بخش Speaking

بین بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس و تافل اختلاف بسیار چشمگیری وجود دارد. فرق تفاوت آیلتس و تافل در این بخش به این صورت است که در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس شما با یک ممتحن تنها بوده و صحبت می کنید و در طول مکالمه صدایتان ضبط می‌ شود. در قسمت اول اگزمینر تعدادی سوال عمومی درباره محل زندگی‌، خانواده و رشته تحصیلی می پرسد. سپس کارت دوم با موضوعی خاص در اختیار شما قرار می دهند و یک دقیقه زمان دارید تا در مورد آن موضوع و سوالات مربوط به آن فکر کرده و بعد در مدت زمان دو دقیقه در مورد آن ‌ها صحبت کنید. در آخر نیز سوالاتی پرسیده می شود که در رابطه با سوال دوم هستند.

ولی بخش اسپیکینگ آزمون تافل ۶ قسمت دارد که ۲۰ دقیقه طول می کشد. دو سوال از این شش سوال، بخش   Independent  اسپیکینگ تافل را تشکیل می‌دهند که نظر شما را درمورد موضوعات روزمره می ‌پرسند. در چهار قسمت دیگر، بیشتر تمرکز بر صحبت کردن یکپارچه است، به این شکل که شما به یک صدای ضبط شده گوش می کنید یا متنی را می خوانید، سپس پاسخ خودتان را بازگو می کنید. برای هر قسمت به شما چند ثانیه زمان داده می ‌شود تا پاسخ مورد نظرتان را آماده کنید.

 

تفاوت آیلتس و تافل در بخش Listening

تفاوت آیلتس و تافل در این بخش به اینگونه است که بخش لیسنینگ آزمون آیلتس ۴ قسمت دارد و هر کدام شامل ۱۰ سوال است. در پایان هر قسمت و قبل از شروع قسمت بعدی چند ثانیه فرصت دارید تا پاسخ هایتان و سوالات قسمت بعدی را بررسی کنید. در انتهای آزمون نیز ۱۰ دقیقه فرصت دارید تا پاسخ‌ ها را به پاسخ‌نامه وارد کنید.

موضوع سوالات عموما درباره مسائل روزمره، تحصیلی و آموزشی است و شامل انواع مختلفی از سوالات می شود، مانند؛ چند گزینه ‌ای، جای خالی، کامل کردن جمله و …. کل مدت زمان بخش لیسنینگ آزمون آیلتس۴۰ دقیقه است.

ولی در آزمون تافل در بخش لیسنینگ شما باید به  ۴ تا ۶ فایل صوتی گوش دهید و نت برداری کنید، سپس براساس آنچه که شنیدید و یادداشت برداشته اید به سوالات پاسخ دهید. این سوالات توانایی شما را در فهم موضوع، احساسات و انگیزه های گوینده می سنجد. دو نوع فایل صوتی در این بخش پخش می شود؛ مکالمه‌ ا‌ی و سخنرانی. بخش لیسنینگ آزمون تافل یک ساعت می ‌باشد.

 

تفاوت آیلتس و تافل در بخش  Writing

تفاوت آیلتس و تافل در بخش رایتینگ به اینگونه است که در قسمت اول رایتینگ آزمون آیلتس، در مدت ۲۰ دقیقه باید مقاله‌ ای بنویسید و در آن یک نمودار، جدول، یا دیاگرام را توصیف کنید.در قسمت دوم، از شما می‌خواهد که مقاله ای ۲۰۰ تا ۲۵۰ لغتی به صورت یک استدلال یا نقطه نظر  در مدت ۴۰ دقیقه بنویسید.

ولی در قسمت اول آزمون رایتینگ تافل، در ابتدا باید متن کوتاهی را بخوانید و سپس به یک سخنرانی دو دقیقه ‌ای در مورد آن متن گوش دهید. در ادامه باید مقاله‌ ا‌ی ۳۰۰ تا ۳۵۰ لغتی در پاسخ به سوالات مربوطه بنویسید. قسمت دوم، از شما می ‌خواهد یک مقاله کوتاه دیگر بنویسید. مدت زمان  برای کل این بخش ۵۰ دقیقه است.

 

تفاوت آیلتس و تافل در Reading

تفاوت آیلتس و تافل در بخش ریدینگ به این صورت است که  آزمون آیلتس، ۴۰ سؤال در ۳ متن به شما ارائه می کند که سبک ‌های مختلفی از سؤالات هستند مانند؛ پاسخ کوتاه، چندگزینه‌ ای، جای خالی، صحیح و غلط و … . این سوالات جنبه های مختلف درک شما از متن را مورد بررسی قرار می دهند، از جمله؛ دریافت جزئیات، مضامین اصلی، استدلال ‌های منطقی و شناخت نظرات و اهداف نویسنده.

اما بخش ریدینگ آزمون تافل به سه تا پنج متن تقسیم می شود. مانند  این بخش ها دارای سوالات چند گزینه‌ ای هستند و  هر قسمت بین ۱۲ تا ۱۴ سؤال دارد، این سؤالات ممکن است از شما بخواهند که یک کلمه را تعریف کنید (vocabulary test)، یک ایده را تشخیص دهید(understanding test)  یا جمله غلط را بیابید (comprehension test). زمان‌بندی برای بخش ریدینگ هر دو تست یکسان است، زمان کلی یک ساعت می‌باشد که معمولا برای تکمیل هر قسمت ۲۰ دقیقه زمان دارد.

 

کدام آزمون بهتر است ؟

در ابتدا باید هدف خود را از دادن این آزمون ها مشخص کنید. برای مثال اگر در این آزمون ها برای مقاصد مهاجرتی شرکت می کنید. باید ببینید که دانشگاهی که دوست دارید پذیرش شوید کدام مدرک را مد نظر دارد. این مهم‌ترین معیار است. اگر دانشگاهی که برای آن قصد پذیرش گرفتن دارید، فقط یکی از این دو مدرک را قبول دارد معیارهای دیگر اهمیتی ندارند! آزمون آیلتس یا تافل، هر دو در مقاطع تحصیلی مختلف مورد پذیرش دانشگاه‌های متعددی هستند.

سپس باید ببینید که در کدام آزمون، بیشتر می‌توانید روی نقاط قوتتان مانور دهید. آزمون آیلتس و تافل همانطور که تفاوت هایی دارند در بعضی بخش ها هم بهم شباهت دارند. با این حال روش این آزمون ها دقیقاً یکی نیست. حین مطالعه درباره این آزمون ها، به این فکر کنید که کدام یکی نقاط قوت شما را بهتر پوشش می‌دهد.

 

نظر من!

اگر هنوز ترجیح خاصی ندارید و با توجه به توضیحات بالا می توانید در هر دو آزمون شرک کنید، پیشنهاد می دهم حتما آزمون آیلتس را شرکت کنید. زیرا تعداد دانشگاههای زیادتری هستند در دنیا که آزمون آیلتس را برای ادامه تحصیل قبول می کنند و همچنین کشورهای بیشتری برای اجازه اقامت و مهاجرت بیشتر بر نمره آیلتس تاکید دارند. البته برای درک سطح خود پیشنهاد می دهم قبل از شرکت در آزمون اصلی حتما در یک آزمون آزمایشی ماک آیلتس حرفه ای شرکت کنید. ما در تمامی مسیر آموزش و یادگیری زبان انگلیسی در کنار شما خواهیم بود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان