۵ راه حفظ انگیزه برای یادگیری زبان

انگیزه

هنگام یادگیری زبان خسته و بی حوصله می شوید؟

هنگام یادگیری زبان خسته می شوید؟ دلتان میخواهد کتاب و جزوه را ببندید و از یادگیری زبان منصرف شوید؟ همه ما میدانیم که یادگیری زبان به پشتکار و تلاش احتیاج دارد و این روند ممکن است از چند ماه تا چند سال طول بکشد، ولی در اغلب اوقات در همان اوایل یادگیری و در میان مسیر یادگیری زبان خسته و بی انگیزه میشویم. این به این دلیل است که ما دلمان میخواهد نتیجه یک شبه و به سرعت بدست بیاید. به همین سبب تبلیغاتی مانند «یادگیری زبان در یک ماه» یا «یادگیری زبان در خواب» و… طرفداران زیادی دارند. ولی واقعیت این است که یادگیری یک زبان به صبر و تلاش احتیاج دارد و تنها میتوان با برخی راهکارها کمی به آن سرعت بخشید و این روند را آسان‌ترکرد. بنابراین حفظ انگیزه برای یادگیری زبان در این مسیر از مهمترین کارهاست.

و اما سوال اصلی این است که چگونه انگیزه خود را برای یادگیری زبان افزایش دهیم؟ در اینجا شما با ۵ راه حفظ انگیزه برای یادگیری زبان و چگونگی انجام دادن این راه‌ها آشنا میشوید.

حفظ انگیزه برای یادگیری زبان

 

 1. داشتن یک دلیل خاص برای حفظ انگیزه برای یادگیری زبان مورد نظر

یادگیری یک زبان بدون دلیلی خاص همیشه طاقت فرساست. شما به یک دلیل احتیاج دارید تا بتوانید در مسیر یادگیری زبان موردنظر انگیزه خود را حفظ کنید. اگر شما دلیلی برای یادگیری زبان ندارید برای خود یک دلیل پیدا کنید. مثلا سفر به کشور زبان مربوطه میتواند انگیزه خوبی برای تلاش و یادگیری آن زبان باشد. از دیگر دلایل یادگیری زبان میتوان موارد زیر را نام برد:

 • یک یا چند نفر از دوستان شما به زبان موردنظر صحبت میکنند.
 • یک یا چند عضو خانواده شما ان زبان را بلدند و گاهی به آن زبان صحبت میکنند.
 • شما به فرهنگ کشوری که آن زبان در آن صحبت میشود علاقه دارید.
 • میخواهید برای تحصیل به کشور زبان مدنظر سفر کنید.
 • قصد دارید در کشور زبان مربوطه یا با افراد و شرکتهای آنها کار کنید.
 • میخواهید مهاجرت کنید و برای این کار به یادگیری زبان کشور مقصد احتیاج دارید.
 • قرار است با فردی که اهل کشور دیگریست ازدواج کنید و برای بهتر ارتباط برقرار کردن با او و خانواده اش بهتر است زبانشان را یاد بگیرید.

همه اینها و سایر دلایلی که شما میتوانید برای خود بیابید میتوانند انگیزه هایی باشند تا شما مسیر یادگیری زبان را با انگیزه بیشتری طی کنید. هرچه دلایل شما بیشتر باشند، حفظ انگیزه برای یادگیری زبان آسان‌تر است.

 

 1. برای حفظ انگیزه برای یادگیری زبان هدفی برای یادگیری زبان انتخاب کنید که رسیدن به آن ممکن باشد

اگر برای یادگیری زبان هدفی ندارید برای خود یک هدف انتخاب کنید، ولی مراقب باشید که هدف شما قابل دسترسی و ممکن باشد تا در نیمه های مسیر یادگیری زبان ناامید نشوید. برای مثال هدف خود را اینکه «۳ ماهه خیلی روان به زبان مدنظر صحبت کنید» تعیین نکنید. بهترین راه برای تعیین کردن هدف ابتدا مشخص کردن هدف های کوتاه مدت‌تر، مثلا اهداف هفتگی و ماهانه و بعد اهداف طولانی مدت‌تر مانند اهداف ۶ ماهه یا یک ساله است. بدین ترتیب زمانی که از این اهداف دور هستید انگیزه شما برای رسیدن به آنها زیاد است و وقتی به اهداف کوتاه مدت میرسید این موفقیت انگیزه شما را برای ادامه مسیر چند برابر میکند. مثلا  اگر میخواهید یک کتاب درسی را طی سه ماه بخوانید، بنابراین هدف میگذارید که هر فصل را در دوهفته تمام کنید.

انگیزه یادگیری

 

 1. برای خود پارتنری پیدا کنید تا به حفظ انگیزه برای یادگیری زبان کمک کند

داشتن پارتنر برای تمرین زبان یکی از مهمترین اصل هایی است که باعث میشود مطالبی که مطالعه میکنید و یاد میگیرید را به صورت فعال به کار ببرید. اگر بتوانید چند پارتنر زبان برای خود پیدا کنید و به طور منظم با آنها در ارتباط باشید، با افراد مختلف با بیان های متفاوتی در ارتباط خواهید بود و میتوانید لغات و اصطلاحات بیشتری یاد بگیرید. علاوه بر این یک رقابت دوستانه بین شما شکل میگیرد که باعث حفظ انگیزه برای یادگیری زبان میشود، بدین ترتیب یادگیری زبان برای شما بسیار جذاب‌تر و حتی سریع‌تر ممکن میشود. در هنگام انتخاب پارتنر زبان به شخصیت و نوع بیان پارتنر خود دقت کنید. اگر شخصیت شما به هم نخورد یا از همصحبتی با پارتنر خود لذت نبرید ممکن است از یادگیری زبان دلسرد شوید.

 

 1. همیشه به خود یاداوری کنید که همه می توانند یک زبان خارجی را یاد بگیرند

شما برای یادگیری یک زبان به استعداد خاصی احتیاج ندارید. به خودتان باور داشت باشید و بدانید اگر دیگران میتوانند یک زبان خارجی را یاد بگیرند پس شما هم میتوانید. ولی اگر این کار برای شما سخت است و فکر میکنید برای آن ساخته نشده اید شاید از روش درستی برای یادگیری زبان استفاده نمیکنید. بنابر این ابتدا با تحقیق و مشورت یک راه مناسب خود برای یادگیری زبان بیابید و سپس همیشه به خود ایمان داشته باشید. پس مثلا برای یادگیری حرفه ای زبان انگلیسی این مقاله را هم مطالعه نمایید.

 

 1. برای حفظ انگیزه برای یادگیری زبان: هنگام رسیدن به دوره بی‌حسی، ناامید نشوید

دوره بی‌حسی یا یادگیری پایا دوره ای است که در آن نمیتوانیم نتیجه تلاش هایمان برای یادگیری زبان را بببینیم، در واقع روند یادگیری در این دوره بسیار کند می شود. این دوره تاثیر به شدت منفی ای بر انگیزه یادگیری زبان میگذارد. بهترین راه برای مقابله با دوره بی‌حسی یک برنامه ریزی جدید است. موارد زیر شامل چند راه حل برای برنامه ریزی جدید درسی هستند.

 • از متریال آموزشی جدید و سرگرم کننده مانند پادکست، فیلم و سریال انگلیسی و آهنگ استفاده کنید
 • برای خود پارتنرهای جدید پیدا کنید
 • راه حل های جدید را پیش بگیرید، مثلا اگر تاکنون بیشتر مطالعه داشته اید، اکنون بیشتر فایل های صوتی گوش کنید
 • اگر خیلی خسته و بی انگیزه شده اید مدت کوتاهی مثلا یک یا دو هفته استراحت کنید و بعد با برنامه ریزی جدید یادگیری خود را ادامه دهید.
 • از اپلیکیشن های آموزش زبان خارجی استفاده کنید!

اگر به محض اینکه حس کردید نزدیک رسیدن به این دوره بی حسی یا یادگیری پایا هستید برنامه خود را تغییر دهید و متریال و راههای جدید یادگیری را امتحان کنید وقتتان در این مرحله تلف نخواهد شد.

حفظ انگیزه هنگام یادگیری زبان

در این مقاله ۵ راه حل اساسی که میتواند شما را از بی انگیزگی هنگام یادگیری زبان نجات دهند را با هم مرور کردیم. اگر این ۵ راه حل را همیشه در ذهن داشته باشید و به موقع از آنها استفاده کنید، حفظ انگیزه برای یادگیری زبان برای شما امری عادی و ساده می‌شود و بدین ترتیب می‌توانید یک زبان را سریع‌تر، راحت‌تر، فعال‌تر و با انگیزه دائمی و تمام نشدنی یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان