لیست کشورهایی که به زبان فارسی صحبت می‌کنند

لیست کشورهایی که به زبان فارسی صحبت می کنند

زبان فارسی، زبانی غنی و شناسنامه‌دار است. که در بسیاری از کشورهای جهان می‌توان رد پایی از آن پیدا کرد. شاید ندانید ولی این زبان بیش از آنچه فکر می‌کنید در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. و تنها مختص به کشور ایران نیست. اگر دوست دارید درباره زبان شیرین فارسی و اسامی کشورهای  فارسی زبان بیشتر بدانید، این مطلب را تا پایان دنبال نمایید.

لیست کشورهایی که به زبان فارسی صحبت می کنند

 

آشنایی با آمار گویش زبان فارسی در دنیا

به طور کلی می‌توان زبان زیبای فارسی را هفتمین زبان دنیا از لحاظ فراگیری دانست. در حال حاضر حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیون نفر در جهان .این زبان را به عنوان زبان مادری خود صحبت می‌کنند. اگر تعداد افرادی را که فارسی زبان دوم‌شان است به این آمار اضافه کنیم. به عددی معادل ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیون نفر می‌رسیم که عدد کمی نیست. از گذشته تا به امروز در بسیاری از کشورهای همسایه گرفته تا هند، زبان فارسی جایگاه خاص خود را داشته است. و امروزه حتی در کشورهای اروپایی، آمریکایی و رد بخش‌هایی از استرالیا نیز می‌توان فارسی زبانان زیادی را پیدا کرد.

 

فهرست کشورهای فارسی زبان: زبان اول

هر چند زبان اصیل فارسی در بسیاری از کشورها طرفداران خاص خود را دارد. اما در مجموع در ۳ کشور به عنوان زبان رسمی و زبان اول شناخته می‌شوند. این سه کشور عبارتند از ایران، افغانستان و تاجیکستان که در ادامه. با هر یک از این کشورها و جایگاه زبان فارسی در آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد:

  1. ایران

ایران را باید در صدر لیست کشورهای فارسی زبان قرار داد. در کشور ما حدود ۵۰ میلیون نفر، فارسی را به عنوان .زبان اول خود صحبت می‌کنند، یعنی بیش از نیمی از جمعیت ایران. بیشترین استان‌های فارسی زبان، استان‌های تهران، اصفهان، البرز، یزد، فارس، قم، بوشهر، کرمان، خراسان رضوی، هرمزگان، خراسان جنوبی و استان مرکزی هستند. البته در بسیاری از دیگر استان‌ها نیز افراد زیادی به زبان فارسی صحبت می‌کنند. اما زبان اول استان، فارسی نیست.

Online Skype Class
Book your Persian class
  1. افغانستان

دومین کشوری که در لیست کشورهای فارس زبان قرار می‌گیرد و زبان زیبای فارسی. را به عنوان زبان رسمی خود انتخاب کرده، افغانستان است. البته در قانون اساسی این کشور از فارسی با عنوان “دری” یاد شده است. حدود ۱۶ میلیون نفر در کشور افغانستان فارسی زبان هستند. که این یعنی نزدیک به ۵۰ درصد از مردم. زبان پشتو نیز دیگر زبان رسمی افغانستان محسوب می‌شود. اما به طور کلی مردمی که در ولایت‌های شمالی این کشور زندگی می‌کنند، اغلب به زبان فارسی صحبت می‌نمایند.

 

  1. تاجیکستان

می‌توان گفت بیش از ۸۰ درصد مردم تاجیکستان به فارسی صحبت می‌کنند .و البته این زبان از نظر قانونی نیز، زبان رسمی کشورشان به حساب می‌آید. اگر سری به شهرهای بزرگ این کشور خصوصاً پایتخت آن یعنی دوشنبه بزنید، متوجه می‌شوید اغلب مردم فارسی زبان هستند. البته الفبایی که در این کشور مورد استفاده عموم است، سیریلیک تاجیکی نام دارد. لازم به ذکر است که در قانون این کشور، زبان رسمی به اصطلاح تاجیکی است .که در حقیقت همان زبان فارسی محسوب می‌گردد.

Teaching Farsi

لیست کشورهای فارسی زبان: به عنوان زبان دوم

حال نوبت به معرفی کشورهایی می‌رسد که هر چند زبان رسمی آن‌ها فارسی نیست اما از آن می‌توان به عنوان زبان دوم یاد کرد. ازبکستان یکی از کشورهایی است که حدود ده درصد از مردمان آن تاجیک هستند و به زبان تاجیکی صحبت می‌کنند. علاوه بر این در کشورهای دیگری مانند عراق، ترکیه، پاکستان، قزاقستان، بحرین و حتی بخش‌هایی از چین نیز افرادی هستند که فارسی صحبت می کنند.

شماره واتسپ برای کلاس فارسی
Call me now to boo your first Farsi session

جالب است بدانید در تاریخ هند نیز این زبان جایگاه مخصوصی دارد به طوری که حتی تا پیش از ورود انگلستان به این کشور، می‌توان گفت هندی‌ها به زبان فارسی صحبت می‌کردند. فوناتیم، با افتخار به این که به جمع پارسی زبانان دنیا تعلق دارد، به ارائه خدمات ترجمه و برگزاری کلاس آنلاین آموزش زبان فارسی در ایران و دیگر کشورهای دنیا می‌پردازد. می‌توانید پاسخ سؤالات خود را در این باره از کارشناسان فوناتیم جویا شوید. تا یادگیری زبان فارسی را شروع کنید!👍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان