تایپ نیم فاصله در سیستم‌ها و نرم افزارهای مختلف

صفحه کلید اپلیکیشن ها

نیم فاصله چیست؟

در نگارش خط فارسی استفاده از دو نوع فاصله استفاده می کنیم. که به آنها فاصله تمام میگویند و یا نیم فاصله که به آن فاصله مجازی یا فاصله درون‌کلمه‌ای هم میگویند. استفاده از این علامت امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. چرا که مانع از اشتباه خواندن متن میشود. و خواندن را روان‌تر و سریع‌تر میکند. علاوه بر آن رعایت درست فاصله و نیم‌فاصله در یک متن نشان‌دهنده حرفه‌ای بودن آن نویسنده، تایپیست یا مترجم است.

فاصله یا Space را که یکی از کلیدهای مهم و اصلی انواع کیبورد است. و بین کلمات و جملات فاصله ایجاد می­کند همه میشناسیم. اما بیشتر ما موارد استفاده از نیم فاصله را نمی‌دانیم. و حتی با نحوه تایپ آن در انواع کیبورد هنگام تایپ یک متن مشکل داریم. در این مقاله قصد داریم این مشکل را یکبار برای همیشه حل کنیم.

توجه: تایپ «نیم‌فاصله» به صورت «نیم فاصله» با فاصله تمام در این متن به این دلیل است. که موتورهای جستجو بتوانند آن را پیدا کنند. دانستن شیوه صحیح نگارش آن در هنگام ترجمه انگلیسی به فارسی و ویرایش تخصصی متن بسیار مهم است.

 

استفاده از نیم فاصله در چه مواقعی ضروری است؟

به طور کلی میتوان گفت. نیم فاصله بین اجزای یک واحد معنایی که به هم چسبیده نیستند وجود دارد. و به طور جزئی‌تر نیز موارد استفاده از فاصله مجازی شامل:

  1. بین ترکیب‌های مرکب و مشتق مانند: ایران‌زمین، مهمان‌خانه، نرم‌افزار، بخت‌برگشته، بزرگ‌زاده، غول‌آسا، هفت‌گانه، هم‌اکنون و …
  2. در حروف اضافه و قیدهای مرکب مانند: به‌عنوان، به‌صورت، تابه‌حال، به‌تدریج
  3. در ضمیرهای مبهم و ضمیرهای اشاره مانند: هرجا، هیچ‌کدام، این‌طور، این‌قدر
  4. نشانه جمع «ها» مانند: کاروان‌ها، آن‌ها
  5. تر و ترین مانند: دقیق‌تر، مهم‌ترین
  6. می مضارع مانند: می‌آیم، می‌نویسد
  7. شناسه فعل‌ها مانند: آمده‌ام، نوشته‌است، خوانده‌ایم
  8. «ی» اضافه مانند: خانه‌ی ما
  9. «ای» نکره مانند: خانه‌ای، کوچه‌ای
  10. مرکب‌های اتباعی مانند: یکی‌یکی، هق‌هق

 

در سیستم عامل‌های مختلف چگونه نیم‌فاصله را تایپ کنیم؟

در صفحه کلید ویندوز

نیم‌فاصله در ویندوز: چه به تایپ نیم فاصله در ورد، چه به تایپ نیم فاصله در سایر نرم‌افزارهای آفیس احتیاج داشته باشیم، میتوانید به سه صورت تایپ کنید.

روش اول: با گرفتن دو کلید Ctrl + –  (Ctrl بعلاوه خط تیره -) نیم‌فاصله را تایپ کنید.

1 800x379 - تایپ نیم فاصله در سیستم‌ها و نرم افزارهای مختلف

شیوه دوم: با گرفتن سه کلید Ctrl+Shift+2 در کیبورد فارسی بصورت همزمان با هم بین کلمات نیم‌فاصله بگذارید.

2 800x305 - تایپ نیم فاصله در سیستم‌ها و نرم افزارهای مختلف

 

راه حل سوم: کیبورد پیش فرض سیستم ویندوز کیبورد مخصوص مایکروسافت است. ولی اگر اغلب اوقات با تایپ فارسی سروکار دارید. بهتر است ابتدا کیبورد خود را به کیبورد استاندارد فارسی تغیر دهید. و بدین‌ترتیب تمام علائم نگارش فارسی از جمله نیم فاصله را راحت‌تر به کار ببرید. در کیبورد استاندارد فارسی با گرفتن دو کلید Space + Shift که در کیبورد نزدیک به هم هستند. میتوانید به سادگی در هر فضایی نیم فاصله ایجاد کنید.

3 800x302 - تایپ نیم فاصله در سیستم‌ها و نرم افزارهای مختلف

 

نیم‌فاصله در سیستم عامل اندروید

در گوشی‌ها یا تبلت‌های اندروید کیبوردهای متفاوتی تبیین شده‌است. ولی یکی از پرکاربردترین کیبوردها Google Keyboard است. اگر گوشی یا تبلت شما به طور پیش فرض دارای این کیبورد نیست. میتوانید آن را از گوگل پلی دانلود و به‌عنوان کیبورد گوشی و تبلت خود نصب کنید. بدین‌ترتیب کلید نیم فاصله در کنار کلید Space می‌نشیند و یکی از کارکترهای اصلی کیبورد شما می‌شود.

4 1 412x400 - تایپ نیم فاصله در سیستم‌ها و نرم افزارهای مختلف

 

سیستم عامل ios یا آیفون

اگر میخواهید در گوشی موبایل یا تبلت با سیستم عامل آیفون یا ios تایپ فارسی انجام دهید. و از نیم فاصله استفاده کنید،. میتوانید کیبورد Swift Keyboard را دانلود و بر روی سیستم خود نصب کنید. دراین‌صورت در گوشه کیبورد خود کلید zwnj یا  همان نیم فاصله در ios را مشاهده میکنید. بعضی گوشی‌های با سیستم عامل ios کلید نیم‌فاصله را شبیه به کلید نیم‌فاصله در گوشی‌های اندروید نمایش می دهند.

5 728x400 - تایپ نیم فاصله در سیستم‌ها و نرم افزارهای مختلف

 

نیم فاصله در لینوکس

تایپ نیم فاصله در لینوکس به دو صورت انجام می­شود:

روش اول: پرکاربردترین روش تایپ نیم فاصله در لینوکس گرفتن کلیدهای Space + Shift است. همانند نیم‌فاصله در کیبورد استاندارد فارسی.

6 800x302 - تایپ نیم فاصله در سیستم‌ها و نرم افزارهای مختلف

 

روش دوم:. یک راه دیگر برای تایپ نیم‌فاصله در لینوکس می توانید کلیدهای Shift + B را همزمان با هم بگیرید.

7 800x304 - تایپ نیم فاصله در سیستم‌ها و نرم افزارهای مختلف

 

نیم فاصله در مکینتاش

کیبورد استاندارد فارسی که در آن می‌توانستیم. با گرفتن کلیدهای Space + Shift نیم‌فاصله را تایپ کنیم. را می توانید در سیستم عامل مکینتاش ببینید. بنابراین با انتخاب این کیبورد می­توانیم در مکینتاش نیز به همین روش نیم فاصله را تایپ کنیم.

8 800x302 - تایپ نیم فاصله در سیستم‌ها و نرم افزارهای مختلف

 

همان‌گونه که گفتیم استفاده از نیم‌فاصله در متن باعث رسایی و شیوایی در خواندن. و حتی باعث آراستگی ظاهری متن می شود. بنابراین بهتر است موارد استفاده از آن و نیز نحوه تایپ نیم فاصله در هر سیستمی را یاد بگیریم. و با استفاده از آن متونی با سطح بالای نگارش تایپ کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان مشاوره رایگان