یادگیری زبان انگلیسی در خواب؟ دروغ یا واقعیت؟

یادگیری زبان در خواب

همه ما آموزش و یادگیری زبان در خواب را شما هم حتما شنیده ایم. و مطمئنا با خود فکر کرده اید که نمی توانید به راحتی آن را بپذیرید. حتما با خود می گویید مگر می شود وقتی ما در خواب کامل هستیم مغزمان شروع به یادگیری زبان کند؟ و یا اینکه اگر به این راحتی می شود زبان جدیدی را یادگرفت پس چرا باید این همه هزینه و وقت وانرژی برای یادگیری آن صرف کرد؟ این سوالی است که نظر افراد بسیاری را به خودش جلب کرده است چون  امروزه اهمیت یادگیری زبان انگلیسی تقریباً بر هیچ‌کسی پوشیده نیست.

یادگیری زبان در خواب

از طرفی دیگر به خاطر مشغله‌هایی در زندگی روزمره و دغدغه‌های متفاوتی که همه افراد در طول روز با آن‌ها سروکار دارند،. ممکن است در طول روز وحتی زمانی که بیدار هستیم زمان کافی و منلسبی برای شرکت کردن در کلاس زبان و یادگیری را نداشته باشیم. و یا حتی قادر نباشیم که خودخوان به مطالعه زبان انگلیسی بپردازیم. ایده یادگیری در هنگام خواب در ابتدا بسیار بعید به نظر می رسد،. اما امروزه راه های مختلفی وجود دارد که هم با وجود تکنولوژی ساده تر و هم با تکنولوژی پیشرفته می توانند به شما کمک کند در حین چرت زدن مهارت های جدیدی کسب کنید.

 

یادگیری در زمانی که بیدار نیستیم!

اما باید بدانید که هیچ روشی به طور کامل وجود ندارد .که به شما امکان دهد در حالی که به هوش نیستید یک مهارت را به طور کامل از ابتدا به دست آورید، این بدان معنا نیست که هنوز نمی توانید از خواب برای تقویت حافظه خود استفاده کنید. در طول شب، مغز ما به پردازش و تثبیت خاطرات ما از روز قبل می‌پردازد،. و راه‌هایی برای تقویت این فرآیند می‌تواند وجود داشته باشد. پژوهش‌های زیادی در رابطه با امکان یادگیری زبان در خواب انجام‌شده است که در آنها خیلی‌ها این موضوع را قویاً رد کرده‌اند. اما بعضی ها نیز این پژوهش‌ها را تأیید کرده‌اند. حالا در ادامه به بررسی روش های مرتبط در یادگیری زبان در خواب می پردازیم.

 

علم در یادگیری زبان در خواب

در واقعیت، یادگیری زبان در خواب تقریباً غیرممکن است. اگرچه برخی از مطالعات اولیه نشان می دهد که افراد می توانند برخی از حقایق را در هنگام خواب دریافت کنند. اما محققان نمی توانند این را تایید کنند. چارلز سایمون و ویلیام امونز برای آزمایش این نظریه، الکترودهایی را روی پوست سر افراد مورد آزمایش خود وصل کردند. و به آن‌ها این امکان را دادند که مطمئن شوند تنها زمانی که آن ها در حال چرت زدن بودند، فایل های صوتی را پخش می‌کردند.

همانطور که گمان می‌کردند، این افراد پس از اتمام دوره چیزی یاد نگرفتند. نتایج در دهه ۱۹۵۰ منتشر شد، اما کارآفرینان در طول این سال‌ها هنوز سعی می کنند با شعار جذاب یادگیری زبان در خواب روشی بدون زحمت استفاده می کنند. تا با فروش محصولات مختلف سود ببرند با این که روش‌های آنها مبنای علمی ندارد.

 

نقش خواندن و گوش دادن به کتاب در یادگیری زبان در خواب

در تمام مطالعاتی که در مورد یادگیری زبان در خواب انجام شده است. در مورد تاثیرات گوش دادن به مطالب آموزشی در هنگام خواب مطالب زیادی گفته شده است. یک روش بسیار جذاب برای یادگیری در خواب به نتایج خوبی دست پیداکرده است و آن را می توان به شکل یک بازی در نظر گرفت. به این صورت که سعی کنید هر روز۲۰ کلمه جدید یاد بگیرید و به آن ها گوش دهید. در آخر شب این تعداد لغات را تمرین کنید. تمام شب را بخوابید و هر روز صبح پس از بیدار شدن سعی کنید که بتوانید حداقل ۵ مورد از آن کلمات را به خاطر بیاورید.

مطالعه قبل از خواب ذهن شما را برای یادگیری این لغات آماده می‌کند. و مطالعه بعد از خواب یک روش برای تثبیت مطالب در حافظه محسوب می‌شود. بدین صورت شما توانسته اید در خواب زبان یادبگیرید. یادگیری زبان در خواب به همراه بازنگری مجدد همه ۲۰ کلمه به شما کمک میکند تا بتوانید لغات بیشتری به خاطر بسپارید و این بسیار کار ساده ای است.

پادکست های مناسب؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به این کار عادت کرده اید که قبل از خواب موسیقی گوش دهی.د تا از این طریق بتوانید قبل از خواب استرس کمتری داشته باشید ثابت‌شده است که خوابیدن، درست پس از هنگامی‌که چیزی را آموزش‌دیده‌اید. باعث می‌شود که بهتر آن را به خاطر بسپارید. بنابراین پیشنهاد می شود که اگر دوست داشتید، درست پیش از خواب، اندکی به پادکست انگلیسی گوش دهید. و هنگامی‌که به‌اندازه کافی احساس خواب‌آلودگی کردید، گوش دادن به آن مطلب را متوقف کنید و به خواب بروید.

گوش کردن به پادکست های مختلف زبان قبل از خواب می تواند کمک بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد. با این روش هم استرس خود را طبق عادت همیشگی کم میکنید. و هم اینکه ذهن شما قبل از خواب با تعدادی کلمه و جمله ی جدید آشنا می شود. این  یک روش جانبی  در یادگیری زبان انگلیسی در خواب است و میتواند برای شما بسیار مفید باشد.

 

نتیجه گیری

در این مقاله سعی داشتیم که روش های بسیار مرتبط با یادگیری زبان در خواب را مطرح کنیم  و خاطرنشان میکنیم. روش آموزش زبان انگلیسی در خواب یک تکنیک خاص، منحصر به فرد و تمام و کمال نیست بلکه در کنار انجام سایر روش های یادگیری و همانطور که اشاره شد اغلب به شکل تکرار است که می تواند موثر واقع شود.

در کنار نظریاتی که درستی و نادرستی یادگیری زبان در خواب را به اثبات می رسانند،. دسته سومی نیز وجود دارند که معتقد هستند در این مورد و نحوه یادگیری غلو و زیاده روی شده است. و اساسا این قضیه بدین گونه نیست که دو دسته دیگر مطرح می کنند. هر چند این دسته منکر یادگیری زبان انگلیسی در خواب نیستند. و اعتقاد دارند که روند یادگیری در خواب همراه با همان جریان یادگیری در حالت هوشیاری یا بیداری است که به شکل بسیار ضعیف تری جریان دارد.

اگر نظری داری یا سوالی داری این زیر بنویس 👇

 

18 دیدگاه در یادگیری زبان انگلیسی در خواب؟ دروغ یا واقعیت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان