بهترین روش های آموزش زبان انگلیسی

. در طول تاریخ آموزش زبان انگلیسی، تعداد زیادی از رویکردها و روش های مختلف آموزشی مورد آزمایش قرار گرفته اند و بنابر میزان محبوبیت و تاثیرگذاری از آنها استفاده شده است. هر روش آموزشی، بینش خاصی از درک زبان یا فرآیند یادگیری است که اغلب از تکنیک ها و موارد خاصی استفاده می شود که در یک توالی مشخص به دنبال هم می آیند. طبق تحقیقات انجام شده، زبانشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که در امر آموزش زبان انگلیسی، یک روش برتر برای افراد وجود ندارد و هیچ یک از روش های آموزشی به طور ذاتی از سایر روش ها بهتر نیست. همچنین استفاده از یک روش آموزشی برای تمامی زبان آموزان مناسب نیست زیرا اهداف و نیازهای یادگیری افراد با یکدیگر تفاوت دارد. یک معلم حرفه ای و با تجربه همیشه در مورد مناسب ترین روش و تکنیک آموزشی تصمیم می گیرد و از هر روشی در جای مناسب و برای هدف خاصی استفاده می کند.

روش های آموزش زبان انگلیسی در ۴۰ سال گذشته به سرعت پیشرفت کرده است. به عنوان یک معلم آموزش زبان انگلیسی یا حتی به عنوان یک زبان آموز، درک روش ها و تکنیک های مختلف آموزشی بسیار مهم است زیرا از این طریق می توان در دنیای آموزش زبان یا حتی یادگیری آن حرفی برای گفتن داشت یا لذت یادگیری را افزایش داد. از آن جایی که آشنایی با چند مورد از این روش ها مفید خواهد بود در ادامه تعدادی از آنها را نام می بریم و سپس به طور مختصر آنها را توضیح می دهیم. پس با ما همراه باشید و ادامه مطلب را از دست ندهید.

 

مرور اجمالی برخی روش های آموزش زبان انگلیسی

 • روش مستقیم (The Direct Method)
 • روش گرامر-ترجمه (Grammar-translation)
 • روش شنیداری-گفتاری (Audio-lingual)
 • رویکرد ساختاری (The structural approach)
 • رویکرد آموزشی-پیشنهادی (Suggestopedia)
 • روش پاسخ فیزیکی کامل (Total Physical Response (TPR))
 • آموزش زبان ارتباطی (Communicative language teaching (CLT))
 • روش سکوت (The Silent Way)
 • روش یادگیری اجتماعی (Community Language Learning)
 • روش آموزش غوطه وری (Immersion)
 • روش آموزش تکلیف-محور (Task-based language learning)
 • رویکرد طبیعی (The Natural Approach)
 • روش تدریس واژگان (The Lexical Syllabus)

 

حال بیایید تا با اين روش ها آشنا شويم:

 

روش مستقیم

این روش اولین بار در اوایل سال ۱۹۰۰ . در فرانسه و آلمان برای کمک به سربازان برای ارتباط به زبان دوم، به کار گرفته شد. روش مستقیم . آموزش زبان انگلیسی، به نام روش طبیعی نیز شناخته می شود. در اين روش تنها بر زبان مقصد (زباني که قرار است ياد گرفته شود) تمرکز مي شود و آموزش، تکيه بر مهارت گفتاري دارد.

 

روش گرامر-ترجمه

در اين روش آموزش زبان انگليسي، همان طور که از نامش هم پيداست، تکيه بر گرامر است و بسيار به ترجمه متکي مي باشد. اين روش سنتي يا کلاسيک آموزش يک زبان است و هنوز هم براي يادگيري برخي زبان ها از آن استفاده مي شود. ايده اصلي اين روش اين است که دانش آموزان همه قوانين دستوري را ياد بگيرند و از این طريق به ترجمه آنها بپردازند. اين روش بيشتر مناسب زبان آموزاني است که مايل به تحصيل در رشته ادبيات يک زبان باشند. در اين روش مهارت گفتاري چندان به کار گرفته نمي شود.

 

روش شنیداری-گفتاری

اين روش مبتني بر نظريه رفتارگرايي است که معتقد است هر امري با مداومت قابل يادگيري است. پس با شنيدن و تکرار کردن مداوم، روند آموزش زبان پيگيري مي شود. اين روش نيز مانند روش مستقيم، تنها تکيه بر زبان مقصد دارد و بيشترين تفاوت آن تمرکز در آموزش است. روش مستقيم بر آموزش واژگان متمرکز است در حالي که اين روش تکيه بر آموزه هاي خاص دستور زبان دارد.

 

رویکرد ساختاری

همان طور که از نامش هم پيداست، اين روش آموزش زبان با تکيه بر ساختار زباني به امر آموزش مي پردازد. ايده آموزش در اين روش بر اين اصل است که هر زباني از قوانين دستور زبان پيچيده اي تشکيل شده است و اين قوانين، طبق اين رويکرد، بايد به ترتيب خاصي ياد گرفته شوند. مثلا قبل از اينکه گرامر “حال استمراري” آموزش داده شود، افعال “To be” تدريس مي شوند و سپس از آنها به عنوان فعل کمکي در تدريس “حال استمراري” استفاده مي کنند.

با فونا تیم همراه باشید.

برای مشاهده کلیک کن

 

رویکرد آموزشی-پیشنهادی

اين رویکرد بر مبناي نظريه رفتار شناسي است و میزان اثربخشی آن، تا حد زيادي متکي بر باور زبان آموزان است. اين روش ترکیبی از آموزش، روانشناسی و رویکردهای هنری است. بر طبق اين روش آموزش زبان انگليسي،  گزينه هاي متفاوتي به زبان آموزان ارائه مي شود که به آنها کمک مي کند تا مسئوليت يادگيري خود را افزايش دهند و تکيه زيادي بر محيط فيزيکي کلاس دارد که همه فراگيران بايد در آن احساس راحتي و اعتماد به نفس داشته باشند. موسيقي و هنر در اين روش به کار گرفته مي شوند.

 

روش پاسخ فیزیکی کامل در آموزش زبان انگلیسی

اين روش آموزش زبان بر اصل “يادگيري با انجام کار” استوار است. به این صورت که زبان آموزان مبتدي از طریق انجام دادن یک سری اقدامات تکراری مانند ایستادن، باز کردن کتاب، بستن در، راه رفتن، باز و بسته کردن پنجره و مواردی از این قبیل، زبان را یاد می گیرند. مهارت شنیداری در این روش نقش مهمی را ایفا می کند.

 

آموزش زبان انگلیسی ارتباطی

ایده این روش برای کمک به فراگیران به منظور برقراری ارتباط موثرتر و صحیح تر در موقعیت های متفاوتی است که ممکن است در آن قرار بگیرند. این نوع آموزش شامل تمرکز بر رفتارهایی مانند دعوت، شکایت، تشکر، پیشنهاد، درخواست و مواردی از این قبیل است.

 

روش سکوت

این رویکرد آموزشی بر خودمختاری زبان آموز تاکید دارد. مدرس سعی می کند تا کمتر صحبت کند و صرفا تلاش می کند زبان آموز را تشویق کند تا در یادگیری فعال تر باشد. این روش آموزش زبان انگلیسی از یک برنامه درسی ساختاری پیروی می کند و دستور زبان، واژگان و تلفظ به طور دائم تکرار و تمرین می شوند. معلم، فراگیران خود را از طریق مشاهده دقیق ارزیابی می کند و حتی ممکن است آزمون رسمی از آنها نگیرد زیرا در این روش زبان آموزان ترغیب می شوند تا اشتباهات زبانی خود را اصلاح کنند.

 

روش یادگیری اجتماعی

احتمالا این روش یکی از روش هایی است که در آن زبان آموز احساس امنیت می کند زیرا در آن تاکید زیادی بر پیوند بین معلم و دانش آموز وجود دارد تا هیچ مانعی برای یادگیری وجود نداشته باشد. برخلاف بعضی روش ها که در آن ها از زبان مادری به هیچ عنوان استفاده نمی شود، در این روش زبان مادری برای اهداف ترجمه مورد استفاده قرار می گیرد. به این صورت که معلم جملات را ترجمه می کند تا توسط دانش آموز تکرار شود.

 

روش آموزش غوطه وری

این روش آموزش زبان تا حدود زیادی با وضعیتی که در مدرسه داریم مطابقت دارد. دانش آموزان مهاجر که در مدارس محلی تحصلیل می کنند و  زبان. دوم آنها انگلیسی است، در تمام روز در مدرسه در زبان انگلیسی غوطه ور هستند و سایر دروس خود مانند. ریاضیات، علوم انسانی و غیره را از طریق زبان مقصد(انگلیسی) یاد می گیرند.

 

روش آموزش تکلیف-محور در آموزش زبان انگلیسی

در این روش برای زبان آموزان، تکلیف یا فعالیتی در نظر گرفته می شود. این فعالیت ها توسط معلم تعیین می شود و انتظار می رود تا دانش آموزان با استفاده از دانش قبلی انگلیسی خود، آنها . را با کمترین اشتباه انجام دهند. در این رویکرد، تمرکز بر محتوا جای خودش را به تمرکز به مهارت ها و شایستگی ها داده است. بنابراین طراحی و برنامه ریزی محتوای آموزشی مربوط به آنچه آموزش داده می شود نیست بلکه به این موضوع تاکید دارد که چرا این محتوا دارد آموزش داده می شود و چقدر برای زبان آموز. کاربردی است. این روش، مهارت ها و شایستگی های فردی را به صورت مجزا در . نظر می گیرد تا هرکس با توجه به خواسته و هدفش آن چیزی را بداند که واقعا باید بداند و نیاز دارد و آموزش زبان حول خود موضوع یا تکلیف قرار می گیرد.

 

رویکرد طبیعی در آموزش زبان انگلیسی

این روش بر شباهت های میان یادگیری زبان اول و دوم تأکید می کند. اشتباهات تصحیح نمی شوند. سعی می شود دانش آموزان برای یادگیری در معرض زبانی قابل درک یا فهم قرار بگیرند.

 

روش تدریس واژگان در آموزش زبان انگلیسی

تمرکز این روش . بر روی مواردي است که دانش آموزان برای تولید به آن نیاز دارند، چیزی که برای انجام وظایف و تکالیف خاص باید بدانند مثلا واژگان مربوط به یک . رشته تحصیلی خاص. این روش از تحلیل رایانه ای زبان برای انتخاب رایج ترین و مفیدترین کلمات در زبان و کاربردهای مختلف آنها، کمک می گیرد. کلمات بنابر کاربرد آنها آموزش داده می شوند و سعی می شود از منابع معتبر برای آموزش استفاده شود.

اما در نهایت با توجه به روش هایی که خواندیم . و گزارش هایی. که از هزاران معلم زبان خارجی دریافت کرده ایم می توانیم این طور نتیجه گیری می کنیم که در . آموزش زبان انگلیسی به روش مدرن و امروزي یک مدرس حرفه ای از روش سفت و سختی استفاده نمی کند بلکه بهتر. است از یک رویکرد ترکیبی و متناسب با نیاز زبان آموز پیروی کند. این امر به معنای انتخاب تکنیک ها. و فعالیت. هایی متناسب با هدف، زمینه و توانایی یادگیرنده است. در جایی خواندم که: “بهترین روش یادگیری، . روشی است که آن را دوست دارید. زبان ها قابل آموزش نیستند بلکه فقط می توان آنها را آموخت. بهترین راه . این است که به زبان آموزان بگوییم که خودشان مسئول فرآیند یادگیری خود هستند و معلم زبان فقط راهنمایی. است که باید به آنها انگیزه دهد.”

 

گردآورنده: سمیرا قنبری

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مشاوره رایگان