تفاوت آزمون آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال

تفاوت آیلتس آکادمیک و آزمون جنرال

آیا می‌دانستید که دو نوع آیلتس متفاوت وجود دارد؟ یکی آیلتس آکادمیک و دیگری آیلتس جنرال. سوالی که برای بسیار ی از متقاضیان پیش می آید این است که آیلتس آکادمیک و جنرال چگونه آزمونی هستند و تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال در چیست.

اگر میخواهید درباره آزمون آیلتس بیشتر بدانید یا درباره تفاوت آزمون آیلتس و آزمون تافل بیشتر بدانید حتما مقاله های مربوطه را در وبسایت فوناتیم دنبال کنید.

 

کاربرد آیلتس آکادمیک چیست؟

اولین تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال در کاربرد این آزمون هاست. شاید خودتان به این موضوع آگاه باشید که هدف از برگزاری آزمون آیلتس آکادمیک، اَپلای کردن برای دانشگاه‌های مختلف و ورود به آنها یا هر دوره آموزشی انگلیسی محور می باشد. اما ورود به دانشگاه تنها هدف برگزاری آیلتس آکادمیک نیست. در دنیای کسب و کار هم، بسیاری از کارفرمایان برای استخدام کارمندان‌شان، از آنها نمره آیلتس آکادمیک را می‌خواهند.

یکی از این زمینه‌های شغلی که خواستار نمره آیلتس آکادمیک می باشد، حرفۀ پزشکی در بعضی از کشورهاست. اگر می خواهید در کشورهایی مانند ایرلند، استرالیا، انگلیس، نیوزلند یا کانادا وارد در حرفه پزشکی تحصیل کنید، باید مدرک آیلتس آکادمیک داشته باشید. برای اپلای در رشته‌های حوزه پزشکی مانند پزشکی، پرستاری، داروسازی و حتی تکنسین آزمایشگاه بیمارستان ملزم به دریافت این مدرک هستید.

 

کاربرد آزمون آیلتس جنرال

آزمون آیلتس جنرال برای اقداماتی مثل استخدام و مهاجرت به کشورهایی مثل کانادا، آمریکا، ایرلند، انگلیس، نیوزلند، استرالیا و …  کاربرد دارد زیرا آنها از متقاضی درخواست مدرک آیلتس جنرال می کنند. مثلاً افرادی که می خواهند در استرالیا و در کنار بچه‌ها و نوه‌های خود باشند، کسب آیلتس جنرال برای آنها کفایت می‌کند. ولی آزمون آیلتس جنرال فقط برای مهاجرت کاربرد ندارد، بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های معتبر در سراسر جهان، برای سنجیدن میزان تسلط کارمندان خود به زبان انگلیسی، از تست General IELTS استفاده می‌کنند.

همچنین در اکثر این سازمان‌ها داشتن این مدرک، یکی از فاکتورهای مهم برای استخدام افراد محسوب می‌شود. آزمون آیلتس جنرال به شکل کامیپوتری برگزار نمی‌شود، پس اگر می خواهید آزمون آیلتس جنرال بدهید، باید به سراغ همان روش سنتی آیلتس کاغذی‌ ست، بروید.

 

تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال از نظر محتوا

با توجه به اینکه داوطلبان محصل در حین تحصیل در دانشگاه باید بتوانند متون آکادمیک،درسی و علمی را به خوبی درک کنند به همین دلیل در آزمون آیلتس آکادمیک در بخش ریدینگ متن ها را از کتابهای آکادمیک و مجلات علمی می آورند تا مهارت داوطلب را در خصوص درک مطالب آکادمیک و دانشگاهی سنجیده شود. تفاوت دیگر آیلتس اکادمیک و جنرال در این است زیرا  در آزمون آیلتس جنرال محتوای بخش ریدینگ بیشتر حول موضوعات عمومی مانند تبلیغات، راهنمایی، مسائل روزمره و… بوده تا درک مطلب داوطلب سنجیده شود..

همینطور در بخش رایتینگ تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال به این شکل است که در تسک ۱و ۲ آزمون آکادمیک موضوعات داده شده آکادمیک و علمی بوده تا سطح نوشتاری داوطلب در حوزه نوشتاری آکادمیک مشخص شود ولی در بخش رایتینگ آزمون جنرال تسک ۱ شامل نوشتن یک نامه می باشد و در تسک دوم نیز شامل یک موضوع نوشتاری عمومی است.

پیشنهاد مهم: به شما متقاضی عزیز پیشنهاد میدم تا حتما مقاله آزمون آزمایشی آیلتس را مطالعه کنید و سپس برای اطلاعات بیشتر به صفحه آزمون آنلاین ماک آیلتس بروید تا در هزینه های خود تا حد بسیاری صرفه جویی کنید!

 

تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال در بخش نمره دهی

شاید بزرگترین تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال، نحوه نمره‌دهی آنها باشد. نمره‌دهی در بخش های لیسینگ، اسپیکینگ و رایتینگ در هر دو ورژن یکسان است. اما در بخش ریدینگ که در مجموع ۲۵% از کل نمره شما را شامل می‌شود، تفاوت بزرگی در دو ورژن متفاوت آیلتس وجود دارد. مثلا تصور کنید که شما توانسته اید به ۳۰ سوال از ۴۰ سوال بخش ریدینگ پاسخ درست دهید. در اینجا نمره خام شما در این بخش ۳۰ است. در آیلتس جنرال، نمره شما در این بخش ۵ می شود  ولی در آیلتس آکادمیک، با پاسخ صحیح به ۳۰ سوال از ۴۰ سوال، نمره شما ۶ محسوب می‌شود. برای درک بهتر و نشان دادن بهتر تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال، جداول زیر را مطالعه نمایید.

 

نمرات ریدینگ IELTS در دو ماژول آکادمیک و جنرال

IELTS نمرهIELTS general

تعداد پاسخهای درست

IELTS نمره

IELTS Academic

تعداد پاسخهای درست

۹

۴۰

۹

۳۹_۴۰

۸.۵

۳۹

۸.۵

۳۷_۳۸

۸

۳۷_۳۸

۸

۳۵_۳۶

۷.۵

۳۶

۷.۵

۳۳_۳۴

۷

۳۴_۳۵

۷

۳۰_۳۲

۶.۵

۳۲_۳۳

۶.۵

۲۷_۲۹

۶

۳۰_۳۱

۶

۲۳_۲۶

۵.۵

۲۷_۲۹

۵.۵

۱۹_۲۲

۵

۲۳_۲۶

۵

۱۵_۱۸

۴.۵

۱۹_۲۲

۴.۵

۱۳_۱۴

۴

۱۵_۱۸

۴

۱۰_۱۲

۳.۵

۱۲_۱۴

۳.۵

۸_۹

۳

۹_۱۱

۳

۶_۷

۲.۵۶_۸۲.۵

۴_۵

نمرات بخش شنیداری IELTS و مقایسه آن با سطوح CEFR

IELTS listening scores
CEFRIELTS نمرهIELTS listening correct answer
C2۹۳۹_۴۰
C1/C2۸.۵۳۷_۳۸
C1۸۳۵_۳۶
C1۷.۵۳۲_۳۴
B2/C1۷۳۰_۳۱
B2۶.۵۲۶_۲۹
B2۶۲۳_۲۵
B2۵.۵۱۸_۲۲
B1/B2۵۱۶_۱۷
B1۴.۵۱۳_۱۵
B1۴۱۰_۱۲
A2۳.۵۸_۹
A1۳۶_۷
A0۲.۵۴_۵

 

2 دیدگاه در تفاوت آزمون آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان