مزایا و معایب آموزش و یادگیری زبان به صورت آنلاین

یادگیری آنلاین زبان

امروزه یادگیری زبان خارجی از ملزومات زندگی افراد به حساب می اید و تعداد زیادی از مردم می خواهند به زبان خارجی صحبت کنند. اما یک مشکل وجود دارد کدام مسیر را باید انتخاب کنید؟ یادگیری آنلاین زبان یا یادگیری سنتی و کلاسی؟ از آنجایی که جهان در حال تبدیل شدن به یک دهکده جهانی است، اکثر مردم بر اهمیت انکارناپذیر یادگیری زبان در جامعه امروزی توافق دارند.

وقتی تصمیم می گیرید که به مطالعه یک زبان خارجی نیاز دارید، چندین گزینه در دسترس شماست. شما می توانید در هر کالج، دانشگاه یا هر موسسه خصوصی برای آموزش سنتی کلاس درس ثبت نام کنید. یا از طریق خودآموزی با کمک منابع موجود مانند کتاب و سایر اجزای چندرسانه ای مانند سی دی، صدا، پادکست و درس های ویدیویی یاد بگیرید.

در طول چند دهه گذشته، رشد باورنکردنی اینترنت، سومین امکان را ایجاد کرد، یعنی یادگیری آنلاین زبان این برنامه ها از اینترنت آسان و سریع بهره می برند. اکنون می توانید در کلاس های آنلاین زبان خارجی مورد نظر خود شرکت کنید. از انجا که وقت با ارزش‌ تر از طلاست، اکثر مردم تمایل به یادگیری انلاین زبان دارند. در اینجا قصد داریم بعضی از نقاط ضعف و قوت یادگیری زبان به صورت انلاین را مورد بررسی قرار دهیم. در ابتدا به مزایای شرکت در کلاس آنلاین زبان خواهیم پرداخت.

یادگیری آنلاین زبان

صرفه جویی در زمان

بشر همیشه به دنبال راههای میانبر بوده مثلا اینکه ایا می توان در خواب زبان خارجی یاد گرفت؟؟ همانطور که می‌دانید، آماده شدن و رفت و آمد برای کلاس حضوری بخش زیادی از زمان شما را می‌گیرد. ساعات برگزاری کلاس‌ها از جمله مهم ترین مسائلی است که زبان اموزان به ان توجه میکنند. برای شرکت در کلاس‌های درون ساختمان آموزشگاه، باید کادر آموزشی و تمامی زبان آموزان در آنجا حضور داشته باشند و این مسئله سبب می‌شود که کلاس در روز‌ها و ساعت‌های خاصی به عنوان مثال از ۹ صبح تا ۹ شب برگزار شوند؛ در حالی که برای یادگیری آنلاین زبان چنین محدودیتی وجود ندارد. در این شرایط است که کلاس‌ها در تمامی ساعات برگزار می‌شوند و دیگر اختلاف زمانی و بعد مکانی نمی‌تواند مانع اموختن زبان آموزی بشود.

 

تعامل بیشتر هنگام یادگیری آنلاین زبان

یکی از مزایایی که کلاس‌‌های مجازی و یادگیری آنلاین زبان برای افراد اصطلاحاً خجالتی به دنبال داشته است امکان تعامل کمتر آنها در کلاس است. افرادی که در کلاس حضوری به دلیل خجالتی و درونگرا بودن،. جواب سؤالات مطرح شده در کلاس را حتی در صورت بلد بودن نمی دادند. امروزه می‌توانند به راحتی بدون نیاز به صحبت کردن و مورد توجه جمع قرار گرفتن، آنها را در محیط کلاس مجازی برای استاد و هم کلاسی‌هایشان تایپ کنند‌.

 

هزینه کمتر

این کاهش هزینه در دو جنبه اتفاق می‌افتد و در هر صورت به نفع شما است. اولین جنبه کاهش هزینه برای یادگیری آنلاین زبان این است که به علت حضور نیافتن زبان آموزان در خود مؤسسه و آموزشگاه، هزینه‌های خود آنها (به عنوان مثال هزینه اجاره ساختمان، هزینه قبوض و …) کاهش می‌یابد و در پی آن، شهریه‌ای که از افراد دریافت می‌کنند نیز به طور چشم گیری کاهش می‌یابد. مسئله دیگر، هزینه رفت و آمد است.

با شرکت در کلاس‌های آنلاین، هزینه‌های رفت و آمد به محل آموزشگاه نیز از مخارج و هزینه‌های شما کم میشود. به خصوص که برخی افراد که در شهرهای کوچک و یا روستاها زندگی می ‌کنند برای شرکت در کلاس حضوری باید هم وقت و هم هزینه بسیار بالایی را صرف رفت و آمد کنند.

 

یادگیری آنلاین زبان، راحتی تمام و کمال

حضور در کلاس واقعی و حضوری شامل رعایت برخی قوانین و مقررات می‌شود. اولین مورد راحتی در رابطه با پوشش است. برای شرکت در کلاس حضوری زبان شما می‌بایست مدت زمانی را صرف دوش گرفتن، آماده شدن و لباس پوشیدن کنید در حالی که برای آموزش در کلاس آنلاین زبان، نیاز به انجام هیچکدام از این کارها نیست. شما با هر آنچه که بر تن دارید در کلاس حاضر می‌شوید و کسی شما را نمی‌بیند.

دومین مورد درباره یادگیری آنلاین زبان راحتی در رابطه با مدت زمان حضور در کلاس است. در مورد کلاس حضوری شما باید کل مدت زمان را در کنار چندین شخص تقریباً غریبه در یک کلاس و در محیط خشک و رسمی و همچنین به صورت نشسته بر روی صندلی‌ چوبی بگذرانید‌. در حالی که در کلاس آنلاین شما می‌توانید کل زمان را در تخت گرم و نرمتان بگذرانید و از راحتی و امنیت حضور در خانه برخوردار شوید. پس مدت زمان یادگیری زبان خارجه کمتر می شود!

 

معایب یادگیری آنلاین زبان

با مزایای گفته شده، شرکت در یک دوره آنلاین زبان انگلیسی کاملا خوب و سودمند به نظر می‌رسد؛. اما این دوره‌ها معایبی نیز دارند که در ادامه به آنها پرداخته ایم.

 

عدم تعامل چهره به چهره

بر خلاف موردی که در ابتدای همین مقاله ذکر شد، تعامل بین معلم و دانش آموز جزء ذاتی فرآیند آموزشی است. رویکرد چهره به چهره یک روش یادگیری زبان کارآمد است. زیرا بخش‌های مختلفی از جمله نوشتن، صحبت کردن، شنیدن و خواندن را با هم ترکیب می‌کند. یادگیری در یک کلاس درس فیزیکی پر جنب و جوش و جذاب تر از یادگیری آنلاین زبان است زیرا تعامل انسانی بیشتر نه تنها با مربی بلکه با همکلاسی ها نیز وجود دارد.

 

کلاس های آنلاین اغلب منجر به کسالت می شود

افرادی که سیستم های سنتی را دوست دارند ممکن است یادگیری زبان بصورت آنلاین را کسل کننده بدانند زیرا در سیستم سنتی همه می توانند ایده های خود را به اشتراک بگذارند و از یکدیگر سود ببرند اما در یادگیری به روش انلاین شما هیچ کس دیگری را برای برقراری ارتباط یا چت کردن نخواهید داشت به جز معلمی که در نقطه دیگری از کره زمین نشسته است، که فقط می توانید به صورت مجازی با آن ارتباط برقرار کنید همه اینها باعث ایجاد خستگی در افراد می شود.

 

مسلط شدن آسان نیست

یادگیری انلاین زبان، از طریق برنامه های کاربردی گوشی های هوشمند یا نرم افزارهای دسکتاپ در مقایسه با دوره های آنلاین حضوری یا شرکت در کلاس های معمولی در هر موسسه ای غیرشخصی است. اکثر برنامه‌ها کار فوق‌العاده‌ای در تقویت واژگان انجام می‌دهند، اما برای آموزش نحوه استفاده از کلمات و گرامر در یک سناریوی واقعی مفید نیستند. آنها طبیعی ترین راه را برای جملات به شما نمی دهند بنابراین گزینه مناسبی برای تسلط یافتن بر زبان مورد نظر نیستند.

 

مشکلات فنی در هنگام یادگیری آنلاین زبان

مشکلات فنی از اصلی ترین مشکلات کلاس‌های آنلاین هستند. اگر اینترنت و یا سیستم استاد دچار اختلال شود و یا چنین اتفاقی برای خود شما بیفتد. برای آن جلسه از کلاس به مشکل برخواهید خورد و این اتفاق علاوه بر عقب انداختن مطالبی که قرار است یاد بگیرید. می‌تواند با اعصاب طرفین نیز بازی کند. علاوه بر این برخی مناطق از سرعت اینترنت خوبی برخوردار نیستند. همه این مسائل باعث می‌شوند انتظارات شما از کلاس آنلاین زبانتان بر آورده نشود و سرخورده و گاها عصبی شوید.

 

نتیجه گیری

تمامی موارد گفته شده واقعیت‌هایی هستند که هنگام ثبت نام در دوره‌های زبان باید در نظر گرفت. یادگیری آنلاین زبان نیز مانند تمام مسئله ‌ها مزایا و معایبی دارد. که به چند نمونه جزئی از ان، در این مقاله، اشاره کردیم و ناگفته نماند این موارد برای همه افراد یکسان نیست. هر شخصی با توجه به شرایط خود و موارد گفته شده باید بهترین تصمیم را در این مورد بگیرد.

2 دیدگاه در مزایا و معایب آموزش و یادگیری زبان به صورت آنلاین

    • FonaTeam says:

      متشکرم. واقعیت اینه که راح حل یکسانی برای همه آدمها وجود نداره. قطعا با خوندن مقالات ما کلی ایده میگیری ولی پیشنهاد می کنم با شماره های پشتیبانی تماس بگیرید تا همکاران ما با توجه به ویژگی های شخصیتی شما رو راهنمایی کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان