۸ توصیه برای یادگیری خودآموز زبان آلمانی

اگر میخواهید زبان آلمانی را به صورت خودآموز در خانه خود یادبگیرید ما به شما ۸ توصیه مفید برای یادگیری خودآموز زبان آلمانی ارائه میدهیم. شایعات زیادی درباره زبان آلمانی مبنی بر پیچیده یا سخت بودن آن وجود دارد که خیلی ها را از یادگیری این زبان پشیمان میکند.

بسیاری از افراد موقعیت شغلی و تحصیلی بهتری در آلمان را صرفا به دلیل ترس از یادگیری زبان آلمانی از دست میدهند. ولی اگر به این شایعات توجه نکنید و مدتی با روشی درست و با پشتکار به یادگیری این زبان بپردازید. رفته رفته زبان آلمانی را زبانی جذاب و کامل تلقی میکنید. و از یادگیری آن لذت میبرید. بسیاری فکر میکنند یادگیری یک زبان حتما به مدرس احتیاج دارد.. ولی برخی نیز به یادگیری زبان به صورت خودآموز علاقه دارند.

 

چرا میخواهید یادگیری خودآموز زبان آلمانی را شروع کنید؟

اگر میخواهید زبان آلمانی را یاد بگیرید و به این زبان پرطرفدار صحبت کنید. در ابتدا باید بر روی یک کاغذ بنویسید که دقیقا چرا میخواهید. زبان آلمانی را بیاموزید؟ مثلا برای سفر به آلمان، تحصیل یا کار در آلمان، مهاجرت و زندگی در آلمان،. برای کار وتجارت با آلمانی زبان ها، به صرف علاقه به یادگیری زبان یا بخاطر تمایل به تدریس این زبان و… . می خوام به دیگر کشورهای آلمانی زبان سفر کنم!

بهتر است هرتعدادی از این اهداف را که در نظر دارید با جزئیات برروی یک برگه بنویسید. تا بتوانید کاملا مشخص کنید میخواهید در چه بازه زمانی طولانی مدتی چه سطحی از زبان را یاد بگیرید. و سپس این اهداف بلند مدت را با کمک کسی که با زبان آلمانی و فرایند یادگیری این زبان آشناست. به اهداف کوتاه مدت خرد کنید. این هدف گذاری به گونه ای با یک تیر دو نشان زدن است. میپرسید چه نشان هایی؟

اول اینکه شما برای مطالعه و صرف وقت و انرژی انگیزه کافی پیدا میکنید. و این مسیر برایتان هم مشخصتر و هم هموارتر میشود. دوم اینکه متوجه میشوید اصلا چه روشی برای یادگیری زبان برای شما مناسبتر است. مثلا یادگیری زبان برای کسی که میخواهد روزی مدرس زبان آلمانی شود. با یادگیری کسی که میخواهد به مدت یکسال به آلمان سفر کند قطعا متفاوت خواهد بود.

یادگیری خودآموز زبان آلمانی
German Language

محتوای آموزشی مناسب یادگیری خودآموز زبان آلمانی انتخاب کنید!

برای مطالعه و یادگیری خودآموز زبان آلمانی حتما به انتخاب کتاب درسی و محتواهایی که تهیه میکنید دقت کنید. و از کسی که با این زبان آشناست راهنمایی بگیرید. کتاب درسی جدید Starten wir که در سه سطح A,B,C در بازار موجود است. نیز کتاب مناسبی هم برای یادگیری خودآموز زبان آلمانی و هم برای کلاس های زبان آلمانی است. اگر میخواهید گرامر را حرفه ای تر بیاموزید. کتاب های A/B/C Grammatik با توضیحات به زبان انگلیسی و تمرین های زیاد و متنوع کتاب های بسیار کاربردی و مناسبی برای این کار میباشند. پاسخنامه های آنها را با کلمه کلیدی مثلا A Grammatil Lösung میتوانید در گوگل سرچ و دانلود کنید.

 

به مطالعه و تمرین مستمر زبان آلمانی عادت کنید

حتما شنیده اید که میگوند کلید موفقیت در مداومت است. این قانون درباره یادگیری زبان نیز صدق می کند. بنابراین یک برنامه منم برای خود بچینید و طبق آن زبان آلمانی را بیاموزید. حتی اگر در روز سرتان شلوغ است و فرصت مطالعه ندارید مدت مطالعه خود را کاهش دهید. ولی این مداومت را رعایت کنید. مثلا برنامه بریزید که چهارروز در هفته مطالعه داشته باشید. و این چهار روز را حفظ و در صورت امکان بیشتر کنید. ولی اگر سرتان شلوغ شد میتوانید مثلا به جای یک ساعت، نیم ساعت درس بخوانید.

 

الفبا و پایه زبان آلمانی را کامل و دقیق بیاموزید

الفبا و پایه ی هر زبان مقدمه و اساس یادگیر آن زبان است. زبان آلمانی نیز از این قانون مستثنی نیست. اگر میخواهید زبان آلمانی را که زبان قاعده و قانون است بیاموزید بهتر است. از ابتدا به این قوانین اهمیت دهید؛ مثلا نگویید. اینها مطالب آسان و پیش پا افتاده ای هستند و یادگرفتم پس سریعتر بروم سراغ مطالب سختتر. بارها مشاهده شده که عمده مشکلات زبان آموزان زبان آلمانی در سطوح بالاتر مطالب پایه ای و اولیه این زبان است.

برای یادگیری و تکرار مطالب پایه ای زبان حتما تمرین زیاد حل کنید. و برای مکالمه یا یک پارتنر مکالمه بیابید یا حتی شده در مقابل آینه با خودتان تمرین کنید. و در این حین به تلفظ خود نیز دقت کنید و سعی کنید مانند یم معلم ایرهای خود را بگیرید.

 

راه های ساده تر برای حفظ شدن واژگان

همه ی ما از کودکی زبان انگلیسی را بیشتر شنیده ایم و به همین دلیل آوا و اهنگ و واژگان آن برای ما اشنا تر هستند. ولی زبان آلمانی برای ما زبانی نسبتا غریبه است. به همین دلیل است که هنگام یادگیری زبان آلمانی احساس میکنیم واژگان آن در ذهنمان نمیمانند. برای بهتر شدن این وضعیت کلمات را در جملات ساده روزمره به کار ببرید و اینگونه سعی کنید. واژگان را در جمله بکار ببرید. برای اینکه گوشتان به شنیدن این آواها عادت کنید. نیز در مرحله یادگیری مقدماتی سعی کنید جملات را بلند و واضح بیان کنید. تا گوشتان نیز آنها را بشنود و از ابتدا به کاربردن زبان برایتان عادت و تمرین شود.

 

اسم ها و فعل ها؟!

شاید اگر بدون راهنمایی کسی زبان آلمانی را یادمیگیرید دیرتر متوجه شوید. که چگونه باید فعل ها و اسم ها را بخوانید و یاد بگیرید. برای خواندن اسم های زبان آلمان باید آنها را همراه با آرتیکل(حرف تعریف یا نشانه جنسیت آنها) و نیز همراه با حالت جمعشان بخوانید مثلا der Ball به معنای توپ جمع: die Bälle؛ این دو مولفه چسبیده به هر اسم اجزاء جدانشدنی یک اسم هستند.

بنابراین ما نیز نباید آنها را جدا از هم تصور کنیم. بعد از اینکه مدتی از یادگیری زبان آلمانی ما گذشت. و به مرحله ساخت جملات در زمان گذشته رسیدیدم بهتر است سه زمان Präsens/Präteritum/Perfekt فعل را با مثال صرف سوم شخص آن بخوانیم،. مثلا برای فعل hören به معنای شنیدن اینگونه بخوانیم: hört, hörte, hat gehört اینگونه هر فعلی که یادبگیریم. همزمان در چندزمان میتوانیم به کار ببریم.

آموزش زبان آلمانی

برای یادگیری خودآموز زبان آلمانی، در زبان آلمانی غرق شوید

در کشور و خانه خود نیز میتوانید در زبان آلمانی غرق شوید. اگر در هنگام رانندگی یا زمان انجام دادن کارهای خانه و… موسیقی آلمانی گوش دهید. یا زمانی که میخواهید فیلمی تماشا کنید. انتخاب شما یک فیلم به زبان آلمانی باشد .در اینصورت شما همزمان با تفریح و لذت بردن از آن موسیقی یا فیلم هم زبان آلمانی می اموزید و هم با فرهنگ آلمان بیشتر اشنا میشوید. دوستان آلمانی زبان پیدا کنید و با آنها در ارتباط باشید و با انها زبان آلمانی تمرین کنید.

پادکست های آلمانی گوش دهید. در فضای مجازی صفحات آموزشی زبان آلمانی را دنبال کنید. و از طریق آنها نکات و اصطلاحات روزمره را بیاموزید. بعد از مدتی که از یادگیری زبان آلمانیتان گذشت کتاب های داستان زبان آلمانی بخوانید. همه ی اینها به شما کمک میکنند اول از همه هرروز بیشتر و بیشتر به این زبان عادت کنید،. لغات و اصطلاحات بیشتری بیاموزید و ساخت جمله و تلفظ شما بهتر شود.

 

با زبان آلمانی شوخی کنید

از آنجایی که زبان آلمانی از نظر ما فارسی زبان ها زبان عجیبی است. میتوانید با شوخی با تلفظ ها و معنای لغات یادگیری این زبان را برای خود آسانتر کنید. از طرف دیگر زبان آلمانی زبان اصطلاحات و ضرب المثل های بامزه است. اگر بتوانید هنگام یادگیری زبان هربار یک اصطلاح یا ضرب المثل نیز یاد بگیرید. و آنها را لغت به لغت ترجمه کنید. هم به نکات بامزه ای پی میبرید و هم این اصطلاحات و ضرب المثل ها سریعتر در ذهن شما مینشینند.

در حین یادگیری خودآموز زبان آلمانی مدرسی پیدا کنید. که در صورت نیاز بتوانید از او کمک بگیرید. مخصوصا در سطوح بالاتر که ممکن است به مشکلی بربخورید وجود کسی که با این زبان آشناست. میتواند بسیار کمک کننده باشد. در غیراینصورت یا اگر به مشکلات ساده تری برخوردید. با سرچ در گوگل یا یوتیوب به راحتی میتوانید توضیح مبحث مورد نظر خود را پیدا کنید. با رعایت کردن همه این موارد به زودی میتوانید به زبان آلمانی صحبت کنید. و حتی به زبان آلمانی متن بنویسید. آنوقت خواهید دید که زبان آلمانی آنقدرها هم که میگویند سخت و عجیب غریب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان